Dövme sildirme hakkında bilmeniz gereken her şey 

salvador dali tattoo

Dövme yaptırmanın popülaritesi sürekli yükseliyor. Dövme artık “marjinal” damgası vurulmayan toplumca kabul gören estetik bir sanat halini aldı. Dövme yaygınlaştıkça dövme yaptırmak isteyenler kadar dövme yapanların da sayısı arttı. Usta ellerde yani dövme sanatçıları tarafından yapılmayan dövmeler ise ciddi estetik sorunlar doğuruyor. Bu da insanların dövme sildirme arayışına girmesine sebep oluyor. 

Dövme sildirmek ile ilgili her şeyden önce önereceğimiz şey dövme yaptırmadan önce iyi düşünmek ve profesyonel dövme stüdyoları ile çalışmanız. Bu vücudunuzda taşımak istediğiniz tasarımın aynısının vücudunuza yapılmasını garanti altına alır. Ayrıca profesyonel dövme sanatçıları kişiyi toplumda sıkıntıya düşürecek figür ve tasarımları kişinin bilincinde olduğuna emin olmadan yapmazlar. Alkol almış bir kişinin o anlık heyecanla dövme yapmamasına izin vermezler. Böyle tatsız durumlar ya Hangover tarzı komedi filmlerinde ya da profesyonel olmayan merdiven altı dövmecilerde yaşanabilir. Meşhur Hangover filminde dövme yaptıracağı en son aklınıza gelecek bir karakter aldığı kimyasalların etkisi ile arkadaşları ile inanılmaz bir gece geçirir. Sabah uyandığında ise yüzünde meşhur boksör Mike Tyson’ınki gibi bir dövme vardır. Sahneyi izlemek için tıklayın 

Dövme sildirmek tek alternatif değil 

İnsanlar çoğu zaman kötü yapılmış dövmelerinden kurtulmak için dövme sildirmek istiyorlar. Bazen de eski sevgililerinin ismi ya da resmini sildirmek istiyorlar. Ancak kötü yapılmış dövmelerden kurtulmanın en iyi yolu dövme sildirmek değil. Amatör birisi tarafından estetik olmayan veya yanlış yapıldığı için bozulmuş dövmeleriniz varsa onları yenilemeyi ya da üzerlerine daha büyük doğru dövmeler yapmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede saklamak durumunda kaldığınız dövmeler yerine göstermek isteyeceğiniz şahane dövmeye kavuşabilirsiniz. 

Dövme dönüştürmeye en güzel örnek 

Kötü ve tatsız dövmelerden kurtulma konusunda sildirme dışında iyi bir örneği ABD’den verelim. Springfield’te yaşayan Justin Fleetwood isimli bir dövme sanatçısı ırkçı söylemler içeren dövme yaptırmış ama sonradan bu fikirlerinden pişman olan insanların dövmelerini ücretsiz olarak dönüştürüyor. Bu sayede hem nazi sembolleri ya da hakaretler içeren dövmeler ortadan kalkmış oluyor hem de fikri dönüşüm yaşayan insanlar bu utançla ömür boyu yaşamamış oluyor. Justin Fleetwood’un bu uygulaması ABD’de olumlu tepkiler alınca dünyanın pek çok yerinde farklı dövmeciler bu konuda özel girişimlerde bulunarak uygulamanın yayılmasını sağladılar. 

Ancak insanlar kimi zaman ne yazık ki aile, dini cemaat ya da işyeri yöneticilerinin baskısı gibi sebeplerle dövmelerini sildirmek isteyebiliyor. Hatta bazı kişiler tamamen sebepsiz olarak da artık dövme taşımak istemediğini belirtip dövme sildirme yoluna giriyorlar. İşte bu noktada onların dövmelerini dönüştürmek gibi bir ısrarda bulunmayacak ve bu sancılı süreci anlatacağız. 

Dövme Silme İşlemi Nasıl Olur 

Dövme silme konusunda farklı çalışmalar yapılmakla birlikte günümüzde en “başarılı” yolu lazerle dövme sildirmektir. Dövme sildirilmesi konusunda da yine dövme yaptırma konusunda dediğimiz gibi mutlaka profesyonel bir kliniğe başvurulmasını tavsiye ediyoruz.  

Dövme Silme Yöntemleri 

Lazerle dövme silinmesi dışında kimi kimyasallar yoluyla cildin yakılarak deforme edilmesi bu sayede dövmenin kamufle edilmesi uygulamaları yapılmaktadır. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri yüzde yüz çalışan uygulamalar değil. Kimileri ise hiçbir şekilde çalışmayan şehir efsaneleri. 

Dövme Silme Kremleri  

Piyasada farklı adlarla bulunan dövme silme kremi ya da TCA ile dövme sildirme yöntemleri istenen sonuçları verememekle birlikte ciltte ciddi tahribatlara yol açmaktalar. Dövme silme solüsyonu ve halk arasında zımparalama gibi teknikler uygulayanlar ve bunları önerenler olabilse de bunların ciltte yaratacağı tahribat bırakacağı lekeler düşünülmelidir. Teknolojide, kimyada yaşanan gelişmeler ve dövme sektörünün artan karlılığı bu alanlarda yeni buluşlar yapılmasının yolunu elbette açacaktır. Farklı cihazların geliştirilmesinin de etkisiyle şimdilik en güvenli dövme sildirme yöntemi lazerle sildirmedir. 

Dövme Sildirmek Kolay mı? 

Dövme sildirme olumsuz yanlarını belirttiğimiz çabalarla da lazerle silme uygulamasında da kolay bir süreç değildir. Öncelikle vücudunuzda yanıklar oluşmaması parça parça lazerle dövme silme uygulaması yapılmaktadır. Hiçbir klinik size yüzde yüz başarı garantisi veremez. 

 
Dövme Silme Sonrası İz Kalır mı? 

Kalıcı dövme sildirme uygulaması sonrasında iz kalıp kalmayacağı yapılan dövmenin rengine, boyuna ve yapılış şekline göre değişmektedir. Siyah ve kırmızı renklerdeki dövmelerde daha başarılı sonuçlar alınırken renkli dövmeler de halen zorlanılmaktadır. Lazerle dövme silme uygulamasından sonraki iyileşme sürecinde yanık yerlerle ve yara kabukları ile oynanması gerekmekte. Bu yara yerleri iyileşirken iz bırakabilirler. Amatör bir dövmeci tarafından yapılan dövme uygulamalarında da iğnenin derinin çok altına yapılması gibi hatalar da silme işlemini olumsuz etkileyecektir. 

Evde Dövme Silmek Mümkün mü? 

Evde dövme yapmanın riskleri ve sakıncaları gibi sildirmenin de oldukça fazla. Öncelikle dövme boyası derinin alt katmanlarına nüfuz ettiği için yüzeysel olarak soyulması mümkün değildir. Evde farklı kimyasallar eşliğinde derinin yüzeyine verilecek hasarlar yoluyla dövme silinmeyeceği gibi eskisinden de kötü bir sonuçla karşılaşmanız işten bile değildir. Bu sebeple dövme sildirme ile ilgili güvenilir bir kuruma başvurmanız oldukça önemli. 

 
Dövme Kaç Seansta Silinir? 

Silinmek istenen dövmenin boyu, yeri ve rengi kaç seansta silineceğini belirler.  Eğer küçük, çizgisel bir figür ya da yazı ise bile en az 4-5 seans süren bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple henüz şimdiki teknoloji ile tek seansta dövme silmek mümkün değildir. Dövme sildirme uygulaması sonrası yaraların iyileşmesi 2-3 ay aralığında olacaktır. 

Lazer ile kalıcı makyaj da sildirilir mi?  

Tıpkı dövmede olduğu gibi kalıcı makyaj uygulamaları esnasında da amatör ellerce estetik facialara yol açılabilmekte. Kimi estetik doktorları lazerle beraber kalıcı makyajın silinmesine yoğunlaşmaktadırlar. Özellikle kaşlarda daha olumlu sonuçlar alınan lazerle kalıcı makyaj silme seansları da yapılan kalıcı makyajın niteliğine göre 4 ile 10 seans arasında sürmektedir. Kaş kontürü, kaş dövmesi, dudak kontürü ve kalıcı eyeliner da profesyonel estetik uzmanları tarafından lazer aracılığı ile silinebiliyor. Bu uygulamalarda da lazerin dalga boyu, hassasiyeti, hekimin deneyimi ve silinmek istenen makyajın durumu belirleyicidir. Ancak özellikle kalıcı eyeliner silinmesi gibi bir uygulamanın mutlaka nitelikli bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Lazerin göze zarar vermesi ihtimali bile bu riski anlatmaya yeter. 

Dövme Sildirme Fiyatları 

Dövme sildirme fiyatları da silinecek dövmenin boyutuna ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Kimi dövmeler 4-5 seansta silinebilirken kimisi için 9-10 seans lazer ışını almanız gerekmektedir. Bu uygulamaları yaptırırken sadece fiyat faktörünü değil işletmenin profesyonel ve yetkin olup olmadığını da dikkate alın. Hesaplı olması önemli olmakla birlikte dövmenizi sildirmek isterken daha çirkin bir görünüm alabilir ve hatta sağlığınızdan olabilirsiniz. 

Dövmenizi sildirmek zorunda kalmamak için tavsiyeler 

  • Profesyonel bir dövme stüdyosu ve sanatçı 
  • Kaliteli dövme malzemeleri (Boyalar, iğneler, koruyucu kremler…) 
  • Tasarımınız için kafa yorun, dövme sanatçınız ile fikirlerinizi paylaşın 
  • Sarhoşken karar almayın ve uygulamayın. Ki zaten sağlıklı bir dövme uygulaması için kanda alkol bulunmaması gerekir. Profesyonel bir dövmeci buna izin vermez. 
  • Yetişkin olmadan dövme kararı almayın, aldırmayın. 
  • Sevgilinizi hele hele ilk sevgilinizin adını resmini yaptırmayın.  Ya da sonraki sevgileriniz kıskanç olmasın 😊 Sevgili ismi ve resmi yaptırmak kulağa romantik gelse de ilişkilere her zaman güvenemeyiz 😊 
  • Dönemsel siyasi figürleri yaptırmaktan kaçının. Daha çok evrensel ve tarihi karakterler her zaman kalıcı ve cool olacaktır. 
  • Hiçbir zaman unutmayın bu beden sizin. Üzerindeki her türlü karar alma hakkı da size aittir. Kimse karışamaz.