Dövmemi nerede yaptırmalıyım?

Dövmemi nereye yaptırmalıyım?

Dövme yaptırmaya karar verdik ama kime, hangi koşullarda yaptırmamız gerekiyor? Dövme fiyatları hakkında araştırma yapıp en düşük fiyatı verene mi gitmeli? Dövmecilerin hepsi aynı değil mi?

Dövme yaptırmak isteyen herkesin aklına benzer sorular geliyor. Dövmecinizi bulurken size yardımcı olacak kimi ipuçlarını sizinle paylaşalım.

Dövmeciyi neye göre arayalım?

Öncelikle vücudunuz bir deneme tahtası değil. Yeterince deneyim kazanmamış ve tanımadığınız bir dövmeci ile ciddi bir riske girersiniz. İleride dövme sildirmek zorunda kalabileceğiniz hoş olmayan  durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Ama bu çirkin dövme tehlikesinden daha da önemlisi sağlığınızı riske atmak olacaktır.

Dövme ve sağlık süreçleri

Profesyonel dövme sanatçıları ve bağlı oldukları stüdyolar gerekli eğitim, deneyim ve izinlere sahiptirler. Dövme malzemeleri, uygulama yapılacak ortam ve dövmeniz bu süreçte sürekli bir steril ortam zinciri içerisinde bulunmalıdır. Bu konularda teknik bilgi ve donanıma sahip sanatçı ve stüdyoları aramak oldukça önemli.

Pek çok profesyonel dövmeci arasından hangisi?

Bir çok profesyonel dövme sanatçısı bulunmakta. İnternette yapacağınız aramalarda bölgenizde onlarca dövme sanatçısı bulunduğunu göreceksiniz. Bunca seçenek arasında kaybolmamak için şu adımları izlemek önemlidir.

  • Dövme sanatçınızı uzmanlıklarına göre seçin. Bu en önemli başlıktır diyebiliriz. Çünkü onlarca farklı dövme modeli bulunmakta. Örneğin bir New School tarz dövme yaptırmak istiyorsanız bu konuda kendini geliştirip uzmanlaşmış kişiyi bulmanız önemlidir. Oldukça deneyimli, uluslararası ödülleri dahil olan bir sanatçı bulduğunuz zaman bile bu kariyer sizin istediğiniz tarz için uygun olmayabilir. Realistic tarzda kendini geliştirmiş bir sanatçıdan suluboya dövme modeli istemek yerine kendini suluboya tekniğinde geliştirmiş bir sanatçı bulmak daha sağlıklı bir yol olacaktır. Farklı tarzları bir arada yapabilen çok yönlü sanatçılar da bulunmakta ama emin olun herkesin uzak ve yakın olduğu tarzlar bellidir.
  • Bulduğunuz ismin çevrenizdeki insanlar tarafından daha önce tercih edilip edilmediğine bakın. Böylece gerçek deneyimlere odaklanabilirsiniz. Sadece dövmenin sonucuna değil yapılma koşulları, kurulan iletişim ve genel memnuniyet açısından da değerlendirin.
  • Bulduğunuz dövmecilerin sosyal medya hesaplarını, web sitelerini inceleyin. Dövme sanatçılarının geçmiş işlerini, portfolyolarını inceleyin. Haklarında yapılan yorumlara mutlaka bakın. Bu tabi gördüğünüz ilk fake ya da toksik yoruma kapılmanızı sağlamasın. Detaylı bir şekilde inceleyip algoritmaların size sunduğunu değil gerçek insan deneyimlerini yakalamaya çalışın.
  • Sıhhi bir ortam sağlayıp sağlayamadıklarını kontrol edin. Stüdyoyu önden kontrol etmek bu açıdan önemlidir. Unutmayın: Hangover filmlerindeki kopuk dövmeci atmosferleri sadece komedi filmlerinde kalmalı.
  • Hangi malzemeleri kullandıklarını sorun. Tercihen vegan ve ekolojik boyaları tercih ettiğiniz belirtebilirsiniz. Büyük stüdyolarda farklı dövme malzemeleri tedariği bulunmaktadır. Eğer yoksa uygulama öncesi tedarik etmelerini talep edin.
  • Kaliteli malzemelerin kaliteli sonuçlar verdiğini unutmayın. Renkler, çizgiler, çabuk iyileşme, solmama gibi. Ve evet bazen ucuzu ararken kalitesiz malzemelere kurban gidebilirsiniz. ı
  • Önceden bir telefon görüşmesi yaptığınız zaman bile nasıl iletişim kurduğunuz önemlidir. Telefonda bile sizi anlamayan birisi nasıl olup sizin için en önemli duygu ya da ritüeli size uygun dövme haline getirecek ki?
  • İyi bir dövme sanatçısının yapacağını düşünmesek de herhangi bir profesyonel sanatçının steril stüdyo ortamı dışında dövme yapma teklifi pek iyi bir fikir olmayabilir. Eviniz ya da otel odanız temiz olabilir ama dövme yaptırmak için uygun atmosferler değildirler. Stüdyolarda her tür steril alet ve sarf malzemesi bulunmakta, olumsuz durumlarda müdahale edecek destek profesyonelleri istihdam etmektedirler.

 

 

Sanatçılar ve stüdyolar

Size uygun sanatçı adaylarını bulduktan ve onların çalıştığı stüdyoları da kontrol ettikten sonra karar zamanı geliyor. Kol dövmesi, bacak dövmesi, sırt dövmesi yaptırmanıza artık ramak kaldı. Şimdi hemen online kanallar ya da telefonla arayarak randevunuzu alın ve  en azından tasarımınız ve size uygunluğu hakkında detaylı bilgiyi profesyonel kişilerden edinin.